pondělí 13. března 2017

Chlorace vody

Chlorování vody (též chlorace vody ) je proces, kdy se přidává elementární chlor nebo jeho sloučeniny do vody za účelem jejího čištění, aby byla vhodná ke konzumaci člověkem jako pitná voda nebo pro její rekreační využití v bazénech. Historie chlorace vody sahá přibližně do konce 17. S rozvojem průmyslové výroby chloru na konci 19. Pokud je na jedné straně aktivní chlor spotřebováván např.


Stejný princip platí i při vytěkání chloru ze sklenice vody , s plynným chlorem odejde i kyselina chlorná a chlornany. Je ovšem nutné upozornit, že chlorace má i negativní stránku. JESCO, chlór Hlavní činností společnosti jsou projekty, dodávky a montáže nových technologií v oblasti úpravy a dezinfekce pitné a bazénové vody pomocí dávkovací a měřící techniky JESCO.


Velikost dávky těchto chemikálií závisí na složení vody (spotřebě chloru) a na dezinfekčních limitech. Pro dosažení účinné dezinfekce je navíc potřeba minimální doba. Nežádoucího chloru se uživatel zbaví snadno a rychle. A pokud by měl pochybnosti o kvalitě vody , není nic snazšího než si udělat test vody.


Chlorace vody

Dávkování chemikálie je závislé na složení vody a na dezinfekčních limitech. Velmi důležité je pH vody. Vedlejší produkty chlorace. Chlor je nejstarší a nejčastěji používané činidlo sloužící k dezinfekci vody. Před několika desítkami let byly vedlejší.


Dodnes je banální chlorace velmi populární. Není nic jednoduššího, než přidat do vody látky obsahující chlór, a tak se velmi kvalitně zbavit škodlivých bakterií. Zároveň je ale voda velmi rychle znečištěná chlórem, který taky nepřináší užitek.


Zajištění bakteriální nezávadnosti studniční vody je vždy na prvním místě naléhavosti při řešení kvality studniční vody. Existuje mnoho starých studní, jejichž majitelé netuší, jakou vodu pijí a je nutno říci. Je prokázáno, že ,množství dopouštěné vody k ředění lze snížit až o. S tím souvisí i velká úspora energie spojená s vyhříváním vody. Tyto dva stěžejní aspekty úspory energie jsou podtrženy energetickou nenáročností, kterou se ozonizace vody vyznačuje.


Vysoká energie záření v místě aplikace spolehlivě usmrcuje mikroorganismy a dokonce i rozkládá organické sloučeniny a vázaný chlor. Takže aplikace UV záření při úpravě bazénové vody v kombinaci s použitím chloru omezuje nežádoucí efekty chlorace - zápach po chloru, dráždění očí a sliznic. Dezinfekce vody bez chlorace. Dále lze vodu dezinfikovat pomocí UV lamp, které při centrální instalaci v potrubním systému objektu usmrtí veškeré přicházející bakterie.


Chlorace vody

Desinfekce UV zářením je modernější než klasická chlorace vody. V současné době je tato technologie cenově dostupnější i pro menší instalace. Voda opouští úpravnu vody ve výborné bakteriologické kvalitě a obsahuje pouze prvky nezbytné pro Vaše zdraví, zejména soli a minerály. Aby tato kvalita byla zachována až k Vašemu vodovodnímu kohoutku.


Jedná se o proces, který umožňuje účinně předcházet šíření infekčních nemocí vodou. UV záření (krátkodobě), aparátky na domácí doúpravu, balená voda, kojenecká voda. Hlavní metody čištění vody ze studny jsou osmóza, chlorace , aerace Mnoho majitelů příměstských nemovitostí, a nejčastěji letní obyvatelé, pro jejich potřeby, voda je převzata z studny. Smyslem chlorace vody po její pískové filtraci je, aby během transportu případně kontaminovaná voda byla po opuštění nejvzdálenějšího vodovodního kohoutku ještě bezpečná.


Chlorace vody

I tato technologie přípravy zdravotně bezpečné pitné vody má svá úskalí a vedla po desítky let trvajícím intenzivním hledaní různých. Nejčastější a ekonomicky nejméně nákladná je desinfekce vody pomocí chlorace vody. Pro malé a střední výkony se používá vodní roztok chlornanu. Do vody se přidává dávkovacím čerpadlem, kdy volný chlor pohubí veškeré bakterie.


Produktem reakce je cyklohexan. Druhou možností je chlorace , která běží zejména díky účinku UV záření. Máme-li ale na benzenovém jádře navázán nějaký vedlejší řetězec, bude docházet k navázání na něj a benzenové jádro se neporuší.


Chlorace je klasický osvědčený způsob.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky