Další uvažovanou lokalitou pro výstavbu geotermální elektrárny jsou Litoměřice. Vrt potvrdil pozitivní výsledky geofyzikálních měření. U vrtů musíme předem zjistit, zda je možnost odvrtat geotermální vrty do požadované hloubky v dané lokalitě.
V současnosti nejhlubší využívaný vrt na území České republiky se nachází ve Strakonicích. Vrt je odvrtaný do hloubky 245m společností V.
V nákladech na samotný vrt pak dochází ke značným úsporám. Pouze geotermální vrty a energetické piloty, jako jediné zdroje nízkopotencionální energie, můžeme využít na akumulaci přebytečné tepelné energie s následným využitím. FREECOOLING - využití vychlazeného vrtu po topné sezóně k přímému chlazení prostor. V Litoměřicích byl vyhlouben průzkumný vrt PGV-LTVo hloubce km a koncové teplotě °C.
Pokud budou výsledky měření příznivé, začnou se hloubit. Pro výrobu geotermální elektřiny je třeba zřídit hluboké vrty, jež jdou většinou do hloubky kolem kilometrů. Energie pro výrobu elektřiny se získává většinou z podzemních vod nebo hornin.
Samozřejmě, že čím je geotermální vrt hlubší, tím vyšší je zde teplota a tím více energie je možné získat.
Tepelná čerpadla systému země-voda mohou odebírat energii například z geotermálního hlubinného vrtu. Ve spodní podpovrchové vrstvě půdy, tzv. Geotermální energie je přirozený projev tepelné energie Země. Za zdroj této energie je nejčastěji považováno vlastní teplo zemského tělesa pocházející z doby jeho vzniku a rozpad radioaktivních látek přítomných v horninách.
Jeho teplota je 58° C a musí se pro potřeby aquaparku dokonce ochlazovat na přijatelnou teplotu – 38° C. Voda je bohatá na minerály a prvky s prokazatelnými blahodárnými účinky na organismus. Splňuje parametry léčivé vody. Hlubinný geotermální vrt o hloubce téměř km a teplotou kolem 200°C je jinou technologií.
Celkový geotermální výkon Země uvolňovaný v každém okamžiku do jejího bezprostředního okolí je TW. Výstavba geotermální elektrárny. Všechny tyto práce jsou mimořádně náročné a budou prováděny německou firmou Anger´s Söhne, která mj.
Do něj se zavádí geotermální zemní sondy, které tvoří uzavřený systém potrubí. V trubkách koluje nemrznoucí směs s vodou, která je ohřívána hluboko v zemi. Teplota pod povrchem je. Investice do geotermální elektrárny v Litoměřicích by měla být miliardy korun a návratnost se počítá na dobu – let. Za geotermální vrt se však nepovažuje vrt realizovaný v rámci výzkumných či průzkumných geologických prací, jehož účelem je získat výhradně geologické údaje o lokální stavbě horninového masívu a jeho vlastnostech, který bude po provedených zkouškách a měřeních zlikvidován.
Ten provede zjišťovací řízení ve kterém posoudí, jestli jeho záměr není po třeba podrobit procesu.
Odebírá se z něj teplo a tím se vytápí město. Navrtají vrt hlubší a tím vrtem se bude nastřikovat voda na kamení , voda se v hloubce ohřeje a. Otevře už konečně někdo oči, aby tento nesmysl v Tanvaldě zakázal? To, že jsme otevřeli výzkumné centrum, je první krok, po němž by měl následovat hluboký vrt , jenž by měl potvrdit předpoklady spočítané odborníky, předpokládá starosta a senátor Ladislav Chlupáč (ODS).
Je to velký přínos pro město. Pro oběh vody v geotermálním vrtu je mimořádně důležité, aby se vrt nezanášel horninou. Spolupracujeme s celou. Proto je od okolního prostředí takto chráněn. Vrt samotný má průměr kolem - centimetrů.
V Benešově u Semil možná vznikne první geotermální elektrárna v Česku. Ještě se čeká na zkušební vrt do zemského nitra. Musí se vrtat asi do pětikilometrové hloubky.
Celá elektrárna pak přijde asi na jednu miliardu korun. Lidé v obci se navíc obávají otřesů půdy. Nejefektivnější systém jímání geotermální tepelné energie jsou geotermální vertikální sondy. Vrt pro tepelné čerpadlo tvoří dvě jednoduché smyčky potrubí zapuštěné do vrtu o hloubce - 3m.
Volný prostor mezi potrubím a stěnou vrtu se zaplní spodní injektáží. V případě většího počtu son lze okruhy. Do vyvrtané štěrbiny v maximálním průměru 22cm jsou uložené geotermální sondy a následně jsou injektážní směsí teplovodivě spojeny se zemskou masou.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.